Wesele jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych dni w życiu. Przygotowujemy się do niego latami. Chcemy dopiąć wszystko na ostatni guzik.
Poza rzeczami, które są nierozłączną częścią każdego wesela, możemy naszym gościom zaoferować wiele dodatkowych atrakcji
(np. barmani czy animatorki)
i udogodnień (np. rozwożenie gości do domów).
Transport na weselu to bardzo szeroki zakres usług. Firmy oferują coraz to ciekawsze propozycje dla młodych par, aby jeszcze bardziej urozmaicić uroczystość.
W dalszej części tego poradnika przyjrzymy się tym rozwiązaniom.

Autobus dla gości weselnych
Autobus do przewiezienia gości z domu Pana Młodego, do Pani Młodej, kościoła i na salę weselną jest najpopularniejszą usługą przewozu gości weselnych. Dzięki autobusowi, z którego mogą skorzystać, goście mogą bawić się na przyjęciu bez martwienia się o swój samochód.
Z autobusu bardzo często korzysta orkiestra i drużba weselny. Zwykle to już w nim rozpoczyna się weselna zabawa.
Autobus dla gości w ostatnich latach staje się coraz mniej wykorzystywany.
Większość gości ceni sobie swobodę, jaką daje im własny samochód, przede wszystkim, możliwość powrotu o dowolnej porze. Usługa ta ewoluuje i coraz częściej, duże pięćdziesięcioosobowe autobusy zastępowane są mniejszymi osiemnastoosobowymi czy busami dziewięcioosobowymi.
Przy podejmowaniu decyzji o wielkości autobusu należy wsiąść pod uwagę fakt, czy duży autobus dojedzie do wszystkich miejsc na trasie. Długi i szeroki autobus nie wiedze w małe i wąskie uliczki, oraz nie przejedzie przez każdy mały mostek, również ze względu na swoją masę.

Bus dla orkiestry
Przygotowanie sprzętu grającego i oświetlenia to niekiedy zadanie na kilka godzin.
Wymaga to od orkiestry pracy jeszcze kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystości. Wiele orkiestr wymaga transportu z lokalu do domu Pana Młodego z podstawowymi instrumentami. Następnie do Pani Młodej, kościoła i na sale jadą w większym autobusie z gośćmi.
Samochód dla Pary Młodej
Każda Para Młoda chce wyglądać świetnie. Dopełnieniem tego obrazu na pewno jest wyjątkowy samochód. Samochody dla Pary Młodej możemy podzielić na kilka kategorii, natomiast najistotniejsze rozróżnienie wynika z faktu, czy Nowożeńcy jadą sami, czy towarzyszy im kierowca.

Zgodnie z własnymi gustami mamy do wyboru:
- Zabytkowe samochody np. Warszawa, Garbus
- Dostojne limuzyny
- Nowoczesne samochody premium
- Sportowe samochody zwykle dwumiejscowe
Czasem młodzi zamieniają swoje samochody na bryczkę ciągnięta przez konie. Na pewno dodaje to wyjątkowości całej uroczystości.
Odprowadzanie samochodów gości
Goście, którzy chcą bawić się bez ograniczeń na przyjęciu weselnym, nie mogą martwić się, tym, jak ich kolejnego dnia odbiorą samochód z parkingu domu weselnego. Rozwiązaniem tej niedogodności jest usługa odprowadzania samochodów gości.
Usługa wygląda tak, że dwóch pracowników firmy odprowadza samochód gościa, lub gość odprowadza samemu auto, a następnie pracownik firmy przewozowej przywozi gościa z powrotem na uroczystość.
Rozwożenie gości weselnych
Bus do rozwożenia gości weselnych jest jedną z najpopularniejszych usług dla gości na polskich weselach. Jest także jedną z najbardziej docenianych przez gości.

Wspaniała uroczystość powinna być zakończona bezpiecznym powrotem do domu. Para Młoda, która zamawia busa dla gości weselnych, pozwala im bawić się bez ograniczeń i zmartwień o powrót do domu.
Najefektywniej rozwozi się gości mniejszymi busami. Ciężko jest zebrać większe grupy w jedno miejsce.
Jak określić ilość pojazdów potrzebnych do rozwożenia goście?
Ilość gości | Pojazdy do rozwożenia |
---|---|
Poniżej 100 | 1 mały bus |
100 - 139 | 1 mały bus i samochód osobowy lub 2 małe busy |
140 - 180 | 2 małe busy i samochód osobowy |
Powyżej 180 |
3 małe busy lub 2 małe busy i mały autobus |
Mały bus – bus ośmioosobowy lub dziewięcioosobowy
Mały autobus – autobus osiemnastoosobowy

Szczegółowe ustalenie planu rozwożenia gości to już kwestia indywidualna.
Czas przyjazdu busów do rozwożenia gości należy dopasować do planu wesela i atrakcji zaplanowanych. Raczej nikt nie opuszcza wesela przed oczepinami, dlatego nie ma sensu, aby busy do rozwożenia przyjeżdżały wcześniej niż trzydzieści minut po północy.
Zwykle to właśnie po oczepinach sporo gości chce jechać do domu. Ważne, aby busy do rozwożenia były w gotowości szczególnie w tym czasie.
BONUS: Przewóz osób niepełnosprawnych
Kiedy wśród zaproszonych gości są osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, warto zapewnić im odpowiedni transport.
Specjalne samochody przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich mogą pomóc im bezpiecznie dotrzeć na uroczystość i wrócić do domu po jej zakończeniu.
